0položka, na 0 Kč 

Proč je paropropustná střešní membrána nezbytným prvkem ve střešní konstrukci?

Proč je paropropustná střešní membrána nezbytným prvkem ve střešní konstrukci?

29/01/2024

(527 zobrazení)

3 min

Položení hydroizolační membrány je nezbytným krokem při stavbě každé střešní konstrukce. Hydroizolace chrání střechu před vlhkostí, která může proniknout zvenčí. Současně však membrána umožňuje vodní páry, stoupající z obytných prostor, volně ventilovat. Tím hydroizolační membrány prodlužují životnost všech komponent střešní konstrukce.

Co je superdifuzní střešní membrána?

Střešní membrány jsou tkaniny vyrobené z "dýchatelného" materiálu. Struktura membrány vypadá jako velké množství mikroskopických otvorů. Ty poskytují materiálu jednosměrnou paropropustnost a odolnost proti vlhkosti.

Izolační funkce membrány ve střeše

Díky superdifuzní membráně a jejím vlastnostem zůstává celá podstřešní konstrukce suchá. Je třeba poznamenat, že i při lehkém navlhčení minerální vaty se její tepelněizolační vlastnosti výrazně zhoršují. Proto je nutné zabránit styku tepelné izolace s vlhkostí. Ta se objevuje v důsledku kondenzace, která vzniká z:

  • výparů vytvářejících se od lidí žijících v domě nebo budově;
  • atmosférických srážek;
  • domácích aktivit, jako je vaření a další;
  • prudkých teplotních změn.

Pro oboustrannou ochranu minerální vaty před vodou se používají střešní membrány hydrobariéra a paroizolace. Paroizolace je umístěna pod minerální vatu. Její funkcí je chránit před výpary vlhkosti, pocházejícími z interiéru a tvorbou kondenzátu. Hydrobariéra je instalována nad tepelnou izolací a izoluje ji od atmosférických vod, prachu a dalších látek.

Na co si dát pozor při výběru superdifuzní membrány?

Před zakoupením střešní membrány je třeba vzít v úvahu její výhody a nevýhody, které ovlivňují kvalitu a životnost celé střechy.

Výhody:


        1. Hustota

Jedním z nejdůležitějších parametrů hydroizolace je její hustota, která ovlivňuje i její sílu. Čím hustší je membrána, tím odolnější je vůči mechanickým poškozením, která jsou možná během montáže střešní konstrukce. Střecha často zůstává otevřená po delší dobu před položením finální plechove střešní krytiny, jako jsou římské tašky, kovové tašky, asfalt apod. Membrána je tak vystavena silným klimatickým podmínkám, jako jsou nárazy větru, déšť, krupobití, atd. Proto se doporučuje vybrat odolné superdifuzní membrány s hustotou minimálně 115 gramů na metr čtvereční. V závislosti na potřebách střechy jsou k dispozici střešní membrány s vyšší hustotou, dosahující až 210 g/m2 a více.

        2. Tahová pevnost

Tahová pevnost opět závisí na hustotě membrány. Tato vlastnost by měla být zohledněna ve dvou směrech: podél (doporučené ukazatele od 100 H/5 cm) a příčně (doporučené ukazatele od 180 H/5 cm). Pokud je ukazatel membrány menší než 180 a 100 N/50 mm, není materiál dostatečně spolehlivý. Není dovoleno jej používat na střeše.


        3. Propustnost pro vodní páry a voděodolnostParopropustná střešní membrána

Hlavním cílem střešní membrány je chránit střešní konstrukci před vlhkostí. Proto kromě voděodolnosti by měla membrána mít schopnost propouštět vodní páru. Vysoká propustnost pro vodní páry je povinnou vlastností při výběru "dýchatelné" hydroizolace. Měla by být minimálně 1000 g/m2. Takto vlhkost z místností nebo izolace nebude zadržena a projde skrz ni, odvětrávajíc se ven přes ventilační střechu. Koeficient Q udává, kolik gramů vodní páry dokáže membrána zadržet na 1 m2 po dobu 24 hodin. Čím vyšší je propustnost membrány pro vodní páry, tím rychleji vyschne vlhká izolace.

          4. Odolnost proti ultrafialovým paprskům

       Přítomnost UV stabilizátorů v membráně brání ztrátě účinnosti při přímém slunečním světle. Takže se nemusíte obávat předčasného rozpadu membrány po dobu, kdy je střecha otevřená a finální vrstva střešní krytiny ještě není položena. Superdifuzní fólie jsou stabilní po dobu 3 až 6 měsíců, někdy i déle.

        5.Odolnost vůči nízkým a vysokým teplotám

       Vysoká odolnost vůči teplotním amplitudám významně prodlužuje provozní životnost membrány bez narušení jejích technických a charakteristických vlastností.

Nevýhody:

  1.         Jedinou nevýhodou paropropustné membrány je pravděpodobně její vyšší cena ve srovnání s běžnými membránami, které nemají její spolehlivé vlastnosti. 
Volba správné membrány je odpovědností, která rozhoduje o provozním období celé konstrukce domu. V našem showroomu můžete vybrat vysokokvalitní střešní membránu s vynikajícími technickými vlastnostmi, která poskytuje spolehlivou hydroizolaci střechy. Naši odborníci vám pomohou společně prodloužit životnost vaší střechy výběrem vhodných střešních materiálů pro vás.