Sklon střechy je vzdálenost mezi horizontálním segmentem budovy a horní částí střechy. V dokumentaci se měří ve stupních nebo v procentech. Nesprávný výpočet sklonu střechy může vést k nesprávnému odvodu vody (což následně způsobí zatékání a poškození střešních materiálů), zvýšení zatížení střechy sněhem a ledem (riziko poškození a dokonce zničeni a problémům s energetickou účinností (přehřívání v létě nebo tepelné ztráty v zimě). V nejhorších případech se chyby musí řešit úplnou rekonstrukcí střechy, proto doporučujeme přistupovat k této problematice s maximální opatrností.
Jak vypočítat sklon střechy
Jak matematicky vypočítat sklon střechy? Budete potřebovat následující údaje:
Výška střechy - svislá vzdálenost od základny střechy (vrcholu zdi) k nejvyššímu bodu střechy (hřebenu). Označme ji latinským písmenem H.
Délka sklonu - vodorovná vzdálenost od základny střechy ke svislému průmětu nejvyššího bodu střechy. Označujeme ji písmenem L.
Sklon střechy (k) je poměr výšky stoupání (H) k vodorovné délce (L). Konkrétní hodnotu získáte tak, že výšku vydělíte délkou a vynásobíte 100. To znamená: k= (H : L)*100
Pomocí tohoto vzorce získáte výsledek v procentech.
Příklad:
Výška střechy (H) - 2,75 m
délka svahu (L) - 10 m
k= (2,75 : 10)*100=27,5%
Nejčastěji se sklon střechy v procentech používá ve stavebních výkresech.
Pokud již máte připravenou procentuální hodnotu, použijte níže uvedenou tabulku pro získání informace ve stupních. Jsou v ní uvedeny odpovídající hodnoty v procentech a stupních.
Jaký je minimální sklon střechy?
Je zajímavé, že zcela ploché střechy se běžně nenavrhují. Důvodem je riziko vzniku kaluží. Proto je minimální možný sklon střechy 1° (1,7 %). Obecně se za ploché považují všechny střechy se sklonem do 5°. Maximální možný úhel je 45° (což se rovná 100 %).
Existuje také pojem „minimální sklon střechy“. Odborníci určují, při jakém sklonu je bezpečné střechu instalovat, pokud jsou dodatečně použity speciální prostředky pro nízké sklony (například bezpečnostní vrstva zvýšené těsnosti). Běžně se také používá pojem „bezpečný sklon střechy“, kterým se rozumí úhel, při kterém je střecha bezpečná bez použití speciálních prostředků.
Hlavní faktory ovlivňující úhel sklonu střechy
Pro výpočet správného sklonu střechy je důležité zohlednit několik faktorů - jak estetických, tak čistě praktických. Mezi ně patří např:
Klimatické podmínky
V oblastech s vysokými srážkami je důležité zabránit hromadění vody nebo sněhu, a tím i případnému poškození konstrukce. To platí zejména pro sníh. V takových případech se navrhuje strmý sklon střechy.
V oblastech se silnými větry se naopak doporučuje méně strmý sklon: snižuje se tím zatížení střešní konstrukce.
V úvahu je třeba brát také vlhkost: některé úhly sklonu podporují lepší větrání, což následně zabraňuje vzniku plísní a hub.
Funkčnost
Pokud má být podkroví využíváno jako půda, je nezbytné, aby sklon umožňoval dostatečně vysoký strop. Je možné, že na střeše vznikne rekreační prostor, v takovém případě by měl být co nejrovnější.
Architektonický styl
Pokud je úkolem postavit dům v určitém stylu, měli byste věnovat velkou pozornost estetickým požadavkům, včetně některých střešních prvků.
Materiál
Různé střešní krytiny mají své optimální úhly sklonu, které jsou dány jejich technickými vlastnostmi. Podrobnější informace naleznete v další podkapitole.
Sklon střechy pro různé typy materiálů
V České republice se pro zastřešení soukromých domů nejčastěji používají tři typy materiálů: plechové panely se stojatou drážkou (střešní krytina se stojatou drážkou), střešní klikové panely a plechové tašky. Každý z uvedených materiálů má své vlastní charakteristiky.
Střešní falcovaná krytina se stojatou drážkou
Skládá se z plechů, které jsou navzájem spojeny pomocí speciálních záhybů (vlastně ohybů) ve stojaté nebo ležaté poloze. K výrobě plechů se používá ocel, hliník, měď a zinek-titan. Účelem záhybů je zajistit vzduchotěsnost a v důsledku toho i trvanlivost. Kromě toho má střešní krytina se stojatou drážkou výhodu vysoké estetické úrovně: hladký povrch a jasné linie stojatých drážek dodávají budově moderní vzhled.
Z hlediska sklonu střechy je tato krytina poměrně univerzální. Lze ji použít jak pro ploché střechy s minimálním sklonem 3-5°, tak pro střechy s velkým sklonem. Maximální výhody však materiál vykazuje při doporučeném sklonu 7-15°, který zajišťuje rychlý odtok vody a snižuje riziko hromadění nečistot a ledu na střeše.
Klikněte na střešní Klik panely
Jsou vyrobeny z ocelových nebo hliníkových plechů, které jsou vzájemně spojeny pomocí klikových spojů. Těsnost hotové krytiny je dostatečná pro většinu klimatických podmínek. Jakýkoli model těchto střech se rychle montuje a je levnější než střechy se stojatou drážkou.
Pro zajištění účinného odvodnění a v důsledku toho i trvanlivosti střechy je důležité zvolit minimální sklon střechy 10-15°. Optimální rozsah je 20-30°. Pomocí dodatečných upevňovacích prvků lze střechu z Click panelů instalovat i pod úhlem 45°.
Plechové tašky
V ČR oblíbená plechová střešní krytina, která imituje vzhled klasických tašek, ale je vyrobena z kovu (oceli, hliníku nebo mědi). Plechová střešní krytina jsou navíc pokryty plastisolem, puralem nebo polyesterem pro dodatečnou ochranu proti UV záření a mechanickému poškození.
Minimální sklon střechy je 12-14°: jinak nebude možný účinný odvod vody. Pro jednoplášťovou plechovou střechu je optimální úhel 20° až 30°, zatímco pro sedlovou střechu je rozsah širší - 20-45°.
Proč je výpočet sklonu střechy důležitý?
Chyba ve výpočtu sklonu střechy může v budoucnu vést k poškození, které může vést ke zkrácení životnosti a obrovským nákladům. Pokud si nejste jisti správností svých výpočtů nebo je vůbec nejste schopni provést, obraťte se na naši společnost. Naši odborníci zohlední všechny faktory (od preferovaných střešních krytin konkrétního výrobce až po architektonický styl) a profesionálně provedou tento úkol.