V posledních letech se ve stavebnictví stále více používají odolné a spolehlivé fasádní panely, které napodobují přírodní materiály. Jsou to trvanlivé, ekologické umělé dekorativní materiály, aplikované na obložení stěn domů. Fasádní panely jsou stylizované jako tradiční obkladové materiály a mají řadu výhod, pokud jde o vlastnosti a cenu. Použití moderních fasádních panelů dodává domu udržovaný a elegantní atraktivní vzhled. Jsou k dispozici v široké škále barev a různých typů. Stále více majitelů využívá fasádní panely, díky kterým mohou realizovat i ty nejneobvyklejší přání a nápady. Zvláště oblíbené jsou panely, které nabízejí vnější podobnost s obkladovými cihlami, divokým kamenem nebo dřevo .
Kde se fasádní panely používají?
Tyto panely jsou určeny jak pro obložení celé fasády domu, tak i pro její jednotlivé části.
Především je suterén nejzranitelnější částí domu, která potřebuje ochranu. Roztátá voda, deformace mezi sezónami a teplotní rozdíl mezi vnější a vnitřní částí stěny mohou mít ničivý účinek na suterén. Použití fasádních panelů tento efekt snižuje.
Fasádní panely vám také umožňují zvýraznit jednotlivé prvky budovy, jako je veranda, oblouk, sloupy. Používají se také k orámování oken a dveří.
Pro upevnění prvního řádku panelů se používá startovací lišta. Ve spojích vnějších rohů by měl být použit vnější roh. J-profil pro zdobení oken, dveří a vnitřních rohů. Lze jej také použít jako dokončovací prvek. Oblast mezi základnou a hlavní částí fasády je zdobena lištou. Avšak lišta by se neměla používat jako konečný prvek.
Jak vypočítat počet panelů a dalších prvků?
- Kolik fasádních panelů je potřeba? Pro určení plochy fasádního obkladu je třeba vypočítat celkovou plochu stěn domu. Z ní odečíst plochu oken a dveří. Doporučuje se přidat 10 % k získanému výsledku na odřezky nebo překrytí. A pokud má budova složité architektonické tvary, může se přidat 15 % na nepředvídané výdaje. Výsledné číslo je třeba vydělit 4,55, což odpovídá počtu čtverečních metrů v jednom balení typu "cihla" a "kámen", nebo 4,52, pokud se používají panely typu "břidlice".
- Kolik startovacích profilů potřebujete? Vypočítejte obvod budovy a odečtěte z něj celkovou šířku dveří a poté rozdělte na 3. Tím se získá délka profilu v metrech. Pro odřezky a překrytí přidejte dalších 5 %.
- Kolik vnějších rohů potřebujete? Sečtěte výšku všech vnějších rohů domu a vydělte ji 0,45, což je výška pracovní plochy rohového prvku v metrech. Nezapomeňte přidat dalších 5 % na odřezky a překrytí.
- Kolik J-profilů potřebujete? Pro zjištění potřebného počtu J-profilů sečtěte výšku všech vnitřních rohů domu a vynásobte ji 2, poté rozdělte na 3, což je délka J-profilu v metrech. Pokud se J-profil používá jako dokončovací prvek, pak se obvod budovy musí rozdělit na 3. Pokud se J-profil používá k dekoraci otvorů pro dveře a okna, součet obvodů všech oken a dveří (kromě spodní strany každých dveří) by měl být rozdělen na 3. Pro odřezky a překrytí se doporučuje přidat 5 %.
- Kolik lišt je potřeba? Pro výpočet potřebného množství lišt pro vnitřní rohy přidejte výšku vnitřních rohů domu a vydělte 0,517, což je délka lišty v metrech. Pokud se lišty používají k dekoraci oken a dveří, součet obvodů všech oken a dveří (kromě spodní strany každých dveří) se rozdělí na 0,517. Pro odřezky a překrytí se doporučuje přidat 5 %.
- Kolik upevňovacích prvků je potřeba? Každý panel vyžaduje alespoň 5 upevňovacích prvků. V rohových prvcích – 4 nebo více. Na liště – alespoň 2. K upevnění startovací lišty je potřeba 10 kusů (každé upevnění se provádí ve vzdálenosti 30 cm od sebe).
Jak se montují fasádní panely?
- Při montáži fasádních panelů se používají samořezné šrouby s plochou hlavou nebo pozinkované hřebíky. Vlhkost dřevěné latě, na kterou jsou panely připevněny, by neměla přesáhnout 20 %. Dřevo je impregnováno ohnivzdornými a antiseptickými látkami. Doporučuje se použít latě s průřezem 45x30 mm.
- Při umístění vnějších rohů by měly být latě latě umístěny vertikálně, přičemž od každého rohu by mělo být odstoupeno o 10 cm. Horizontální latě se upevňují skrz vertikální ve vzdálenosti přibližně 45 cm od sebe. Panely na fasádě budovy by měly být montovány horizontálně, počínaje od dolního levého rohu a pokračující směrem doprava a nahoru.
- Nedoporučuje se začínat jinou stěnu, aniž by byla dokončena práce na předchozí, protože panely z různých šarží se mohou mírně lišit v odstínu barvy. Je třeba mít na paměti, že fasádní panely a profily pro ně mohou měnit své rozměry při změnách teploty, proto je vždy třeba ponechat mezeru mezi koncem panelu a vertikálním profilem.
- Upevňovací šrouby nebo hřebíky jsou upevněny ve středu speciálního otvoru. Hlava by se měla dotýkat předního panelu co nejméně, aby byla zachována vůle při změnách teploty. Je mimořádně důležité instalovat upevňovací prvky v pravém úhlu k rovině panelu a chránit je před pohybem.
- Fasádní panely se řežou pilou s jemným zubem nebo kotoučovou pilou. Řezání začíná na straně, kde jsou perforace. Pokud je linie základny budovy nerovná, dolní řada panelů se řeže zdola a montáž startovací lišty se neprovádí.
- Startovací lišta musí být připevněna přesně horizontálně v nejnižším bodě stěny, 10 cm od rohu budovy. Kontrola se provádí pomocí vodováhy. Startovací lišta musí být ve stejné výšce po celém obvodu domu.
- Montáž prvního vnějšího rohu začíná od levého okraje. Je třeba dosáhnout shody dolního okraje vnějšího rohu prvního řádku výšky s dolním okrajem startovací lišty. Nedoporučuje se upevňovat více než dva vnější rohy současně.
- První panel by měl být umístěn do startovací lišty a zasunut do drážky vnějšího rohu, přičemž se ponechá mezera 2-3 mm při kladné teplotě vzduchu a 4-5 mm při mrazu. Nezapomeňte zacvaknout L-tvarové zámky na zadní straně panelu. Je třeba zajistit, aby při řezání hrany panelu, který je zasunut do drážky, byl dodržen přesně pravý úhel. První a poslední panel v řadě musí být oříznut. Délka posledního fasádního panelu musí být o něco menší než vzdálenost mezi koncovým profilem a předchozím panelem. Poslední panel v řadě je zasunut do koncového profilu a pohybuje se směrem ke zbytku fasády.
- Poslední řada panelů se začíná montovat ze strany střechy, přičemž se vždy zajišťuje 2-3 mm mezera na každém panelu pro jejich volný pohyb.
Na závěr lze vyzdvihnout následující výhody obložení domu fasádními panely:
- Ochrana stěn domu před atmosférickými srážkami.
- Odolnost panelů proti korozi, teplotním výkyvům a ultrafialovému záření.
- Není potřeba žádná speciální příprava stěn pro montáž.
- Montáž lze provádět kdykoliv během roku.
- Relativně snadná instalace a dostupnost montáže.
- Možnost použití u starých budov.
- Dodává budově upravený vnější vzhled.
Díky těmto vlastnostem poptávka po moderních fasádních panelech neustále roste.